ΙΣΠΑΝΙΑ Erasmus+ KA1 2017-18

Erasmuslogo

Το 1ο Εργαστηριακό Κέντρο Δράμας (1ο Ε.Κ) στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+   δράση KA1  ξεκινάει από το σχολικό έτος 2017-18 συνεργασία με τον εκπαιδευτικό οργανισμό ONECO consulting & mobility που έχει έδρα τη Σεβίλλη της Ισπανίας.

Ο εκπαιδευτικός οργανισμός ONECO ιδρύθηκε το 1997 και ειδικεύεται στην παροχή συμβουλευτικών υπηρεσιών για την υλοποίηση Ευρωπαϊκών προγραμμάτων ERASMUS+  στους τομείς, της επιμόρφωσης  εκπαιδευτικών Επαγγελματικής Εκπαίδευσης, Πολιτισμού και Ανάπτυξης Επιχειρήσεων.

Σκοπός της συνεργασίας  αυτής είναι οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί μετά από επισκέψεις που θα πραγματοποιήσουν, σε ανώτερη Τεχνική σχολή, στον οργανισμό πιστοποίησης επαγγελματικών προσόντων της Ανδαλουσίας και σε βιομηχανίες που υλοποιούν προγράμματα μαθητείας, να αναβαθμίσουν τις γνώσεις και τις δεξιότητες  τους σχετικά με την εφαρμογή του πρωτοεμφανιζόμενου θεσμού της μαθητείας στα ΕΠΑΛ.

Αυτό θα τους βοηθήσει όχι μόνο να εφαρμόσουν επιτυχώς το θεσμό της μαθητείας στην τοπική αγορά εργασίας, αλλά  να κινητοποιήσουν  και άλλους εκπαιδευτικούς με τελικό στόχο την καθολική εφαρμογή της μαθητείας με επιτυχία, όπως προβλέπει το Εθνικό Στρατηγικό Πλαίσιο για την Αναβάθμιση της Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης.

Η συνεργασία αυτή  θα κορυφωθεί την άνοιξη του 2018 με την επίσκεψη 10 εκπαιδευτικών του 1ου Ε.Κ Δράμας στo ανώτερο τεχνικό σχολείο ADA ITS  στη Σεβίλλη, στο δημόσιο φορέα πιστοποίησης επαγγελματικών προσόντων ITV VEIASA  της Ανδαλουσίας που έχει έδρα τη Σεβίλλη καθώς και στα εργοστάσια της Renault ESPANA, Ferri – Movil που ανήκει στον επενδυτικό όμιλο  Ford Group και στο βιομηχανικό συγκρότημα Desguace SOL.